Погляд на мови.

Шербурзькі парасольки1

П’ятьма з половиною тисячами мов спілкуються люди на нашій планеті, і кожна неповторна у своїй красі. Українська, французька, англійська, італійська та інші мови дали світові неперевершені афоризми і вислови,  використовувані іншими мовами для надання їм соковитості і довершеності.

Авжеж, ми мусимо бути присутніми у всьому світі – відтак варто знати мови, якими послуговується світ, а російську особливо. Саме російську, а не рускоязичіє. Проте, ми повинні нарешті зрозуміти, що на міжнародному форумі російська мова – норма, а у Верховній Раді – дикість. Звернення мешканців Донбасу до влади російською – це норма закону, і це нормально, а звернення представника влади до мешканців українського міста російською – це зневага Конституції і Держави Україна. Зрештою, це зверхність і неповага чиновника до людей.

БСЭ (Велика Радянська Енциклопедія) навіть не згадує радянського вченого біолога Георгія Францевича Ґаузе. Зміст закону Ґаузе зводиться до наступного. Якщо два біологічні види претендують на ту саму екологічну нішу, то рівноважний стан між ними не може існувати довго, бо між ними неодмінно виникають конкурентні взаємовідносини, які невідворотно призводять до витіснення одного з них в іншу нішу. Цей закон підтверджений експериментально і неминуче діє щодо мов.

Кожна мова гідна поваги, як би вона не звучала. Я не перестану поважати румунську, лише через те, що їх Міністерство оборони називається «Міністеріум де розбой». І ще більше поважатиму польську, бо замість російського напису на воротах: «Во дворе злая собака», у Кракові є вибір: «Uwaga: dwa psy! Jeden dobry, drugi zly». Я міг би навести фрази, які взагалі не перекладаються, – і це доказ неповторності кожної. Англійська мова не винна, що відбулась така образлива розмова відомої української письменниці з американцем ще до Помаранчевої революції, коли про Україну мало знали у світі: «Whereare you from«Ukraine», – «Where is that?» – Звідки ви? – З України. – А де це?

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s